Pytanie:
Problem z kwasem akumulatorowym
Age243
2014-03-23 09:43:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niedawno przekopałem się w starych pudełkach, szukając starych klocków LEGO, które miałem jako dziecko. W dwóch pudełkach znalazłem stare baterie podwójnego A, które się zepsuły (pudełka znajdowały się w budynku, który nagrzewa się latem). W rogach plastikowych pudełek znalazłem brązowy pył. Myślę, że to może być dwutlenek ołowiu z eksplodujących akumulatorów. Spaliłem też rękę przypadkowo dotykając jednej z eksplodowanych baterii. Czy mam rację w tym założeniu? Czy istnieje sposób na oczyszczenie cegieł poprzez namoczenie ich w wodzie z dodatkiem środka chemicznego (sody oczyszczonej)?

Każda rada byłaby wdzięczna, żebym po prostu nie zgubił tych klocków LEGO.

Jeden odpowiedź:
Móż
2014-03-23 10:06:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ołów jest bardzo mało prawdopodobny, mniejsze baterie go nie używają. Jeśli baterie byłyby starymi akumulatorami, mogą zawierać kadm (baterie NiCd). Najprawdopodobniej miałeś jednorazową baterię AA, która będzie baterią alkaliczną. Jak można się domyślić, można to zneutralizować kwasem. Ale nie mocny kwas - nie chcesz rozpuszczać metalowych części pojemnika na baterie Lego!

W sieci jest kilka poradników, które znalazłem, na przykład ten i ten. Wszystkie sugerują sok z cytryny lub ocet jako kwas i skup się głównie na

  1. nie dotykaj mazi akumulatora rękami (lub oczami!)
  2. umyj go przed szorowaniem, a także po
  3. użyj czegoś jednorazowego, aby go wyszorować
  4. i nie dotykaj tego rękami

Osobiście d załóż gumowe rękawiczki, wrzuć je do plastikowego wiadra pełnego wody (zawsze wlewaj chemikalia do wody, nigdy nie spryskuj chemikaliów), potrząśnij nim i zobacz, czy zmywa się bałagan. To proste, a mimo to skończysz, więc rozpoczęcie tego może zaoszczędzić nawet konieczności szukania butelki z octem.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...