Pytanie:
Sprzedaż niestandardowych mozaik obrazów LEGO przy użyciu oryginalnych klocków LEGO bez łamania zasad LEGO dotyczących dozwolonego użytku
PixelBrick
2015-09-01 23:16:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zaprojektowaliśmy oprogramowanie i towarzyszącą mu witrynę do konwertowania obrazów na mozaiki LEGO w rozmiarze 48x48 (lub większe) ; używamy aktualnej palety kolorów LEGO, używamy ditheringu obrazu, aby poprawić dostępność kolorów, ponieważ paleta LEGO jest raczej ograniczona (przykład ditheringu: umieszczenie czerwono-niebieskich klocków we wzór szachownicy tworzy iluzję fioletu na odległość), i wreszcie poprawić pokrycie regionów tego samego koloru, stosując grupowanie do pokrycia takich regionów, używając np. płytek 2x2 lub 2x4 zamiast tylko płytek 1x1 (ponieważ na przykład płytka 2x4 jest tańsza niż osiem płytek 1x1).

Przeszukaliśmy i zobaczyliśmy, że inni też robili coś takiego, np. Brixels i Pic-A-Brick na Kickstarterze, ale te projekty albo używają monochromatycznych płyt 1x1 (Brixels), albo nie dostarczają rzeczywistych cegieł, tylko instrukcje (Pic-A-Brick). Tak więc nasz pomysł nadal wydaje się możliwy do zrealizowania.

Problem polega na tym, że w ramach zamówienia można tanio i prosto zamówić odpowiednie płyty w odpowiednim kolorze (chociaż można to początkowo zrobić za pośrednictwem PAB) , więc skontaktowaliśmy się z LEGO, wyjaśniliśmy nasz pomysł i zapytaliśmy, czy mogliby zapewnić nam prostszy / tańszy sposób składania zamówień. Dla jasności: BrickLink jest zbyt uciążliwy, biorąc pod uwagę zmienną dostępność klocków / ceny i wiele opłat za wysyłkę przy zamawianiu za pośrednictwem wielu sprzedawców, a gromadzenie zapasów LEGO K-box jest pudełko zawiera tylko cegłę jednego rozmiaru i koloru).

Odpowiedź LEGO: nasz pomysł naruszałby / mógłby naruszać zasady LEGO dotyczące dozwolonego użytku (FUP) i przed kontynuowaniem możemy chcieć porozmawiać z prawnikiem zajmującym się prawami własności intelektualnej . Nie w pełni tego rozumiemy; jeśli wyraźnie stwierdzimy (u góry naszej strony i dobrze widoczne), że nasz produkt nie został stworzony przez firmę LEGO, że nie jesteśmy powiązani z firmą LEGO i że używamy wyłącznie oficjalnych klocków LEGO (kupionych np. PAB), aby stworzyć nasz własny produkt końcowy (mozaikę) bez używania logo LEGO w dowolnym miejscu, w jaki sposób to naruszenie FUP? Jeśli zbuduję np. Komputer przy użyciu części pochodzących od różnych dostawców, nadal mogę go sprzedawać pod własną marką, tak jak robi to wielu sprzedawców / sklepy komputerowe. To samo dotyczy samochodów i wielu innych maszyn. Czym by się to różniło od używania klocków LEGO jako „składników” produktu, który chce się sprzedać? Powiedzmy to jeszcze wyraźniej: Brickmania wydaje się robić dokładnie to samo : komercyjną sprzedaż niestandardowych zestawów LEGO (związanych z wojną; coś, czego samo LEGO nie robi) używając prawdziwych klocków LEGO (bez podróbek) i wydaje się, że mają na to pozwolenie (nawiasem mówiąc, wykonują dobrą robotę, jeśli chodzi o wyjaśnienie, że ich produkty nie są produkowane przez firmę LEGO).

Stało się więc dla nas dość niejasne, czy coś takiego jest, czy nie jest dozwolone (początkowa odpowiedź LEGO była traktowana jako standardowa odpowiedź wysłana do każdego, kto może naruszać FUP - ale w jakiś sposób wątpimy, czy tak jest tak naprawdę dla nas). Jeśli wyraźnie wyjaśnimy, że nasz produkt nie jest stworzony przez firmę LEGO i jeśli przestrzegamy zasad dotyczących (nie) używania logo LEGO, licencjonowanych marek itp., to nie powinno wystarczyć ?

PS

Nie chcemy używać podróbek i rozumiemy, że LEGO musi chronić swoją własną markę, ale udzielając takiej odpowiedzi, rozważaliśmy (jak na ironię) użycie klonów klonowych (jeśli to możliwe), podczas gdy my ' chciałbym używać wysokiej jakości klocków LEGO, które klienci mogą mieszać z istniejącymi klockami.

AFAIK, nie ma sposobu, aby legalnie powstrzymali Cię przed odsprzedażą klocków, o ile nie są sprzedawane za pomocą LEGO TM, ponieważ nie mogą powstrzymać Cię przed sprzedażą własnej nieruchomości, ale spróbuj Law.SE. Jest powód, dla którego wszystkie strony fanów używają w nazwie Brick lub czegoś podobnego zamiast LEGO. Jeśli jednak sprzeciwiają się Twojej witrynie, mogą zdecydować o zaprzestaniu sprzedaży. Zwróć uwagę, że tylko wyznaczeni, oficjalni konstruktorzy otrzymują rabaty lub dostawy hurtowe, ponieważ LEGO wyraźnie nie chce wspierać sprzedawców. Odpowiedziałem na wiele podobnych zapytań, pracując w dziale obsługi klienta LEGO S@H.
Pomijając pytanie, myślę, że możesz zamieścić tutaj adres URL do swojej usługi, oczywiście w celu ilustracyjnym.
Mam ten sam problem z pozyskiwaniem, co ty, próbując dowiedzieć się, jak kupić cegły do ​​mozaiki w opłacalny sposób (nie planuję niczego sprzedawać, więc kwestie prawne nie mają znaczenia). Jestem ciekawy: czy kiedykolwiek znalazłeś dobry sposób na zdobycie potrzebnych części?
Przy okazji, powinieneś zaakceptować dowolną odpowiedź, która rozwiązała Twój problem. To już prawie 4 lata! ;) Ponadto, jeśli Twoje oprogramowanie już istnieje, możesz o tym wspomnieć!
Dwa odpowiedzi:
Phil B.
2015-09-02 01:07:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przede wszystkim, jeśli poważnie myślisz o tym biznesie, udaj się do prawnika zajmującego się prawami własności intelektualnej, który zajmie się tym za Ciebie i udzieli Ci znacznie pewniejszej odpowiedzi niż my, fani LEGO :)

Zasady LEGO dotyczące dozwolonego użytku znajdują się tutaj.

Po drugie, warto zapoznać się z perspektywą w tym wątku na Bricksetforum. Wiele interesujących punktów widzenia i przyzwoitych informacji o tym, co powinieneś być w stanie pokazać oraz jakie są roszczenia LEGO i prawdopodobnie rzeczywiste prawa do znaków towarowych.

Wreszcie, czy rozmawiałeś już z tym prawnikiem ds. mój pierwszy punkt? wskazówka wskazówka

Dzięki Phil, rozmowa z prawnikiem IP jest prawdopodobnie i tak konieczna, zastanawiałem się tylko, czy niektórzy fani LEGO mogli mieć w przeszłości do czynienia z podobnymi problemami, dotyczącymi np. Sprzedaży MOCów, w wyniku czego mogliby stracić trochę światła na ten temat. Dziękuję za link.
Wiele sklepów Etsy używa LEGO do produkcji biżuterii i innych przedmiotów na sprzedaż, w tym jeden prowadzony przez byłego zawodowego konstruktora LEGO.
Mr. Shiny and New 安宇
2015-09-02 01:30:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IANAL, a jeśli rozpoczynasz działalność, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z prawdziwym prawnikiem, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej w jurysdykcji, którą planujesz obsługiwać. Jednak po przeczytaniu zasady dozwolonego użytku zauważam dwie rzeczy. Po pierwsze, wydaje się, że koncentruje się na kwestiach znaków towarowych. Aby mieć jasność prawną, musisz odpowiednio się oznakować, aby znaki towarowe Lego nie zostały naruszone. Będziesz musiał zapoznać się ze wszystkimi znakami towarowymi Lego i jak ich uniknąć. Samo wspomnienie Lego nie narusza ich znaku towarowego. Używanie logo prawdopodobnie tak jest, ale to zależy od tego, jak jest używane i dlaczego.

Po drugie, ta polityka wydaje się wykraczać poza to, czego faktycznie wymaga prawo dotyczące znaków towarowych. Na przykład mówią

znak towarowy LEGO powinien zawsze pojawiać się z symbolem ® za każdym razem, gdy jest używany.

Nie wiem, że to jest wymóg prawny. Wydaje mi się, że to bardziej prośba, którą składają z paranoi (wydaje mi się, że większość firm ma zbytnią paranoję w kwestii znaków towarowych). Możesz więc znaleźć się w sytuacji, w której masz pełne prawo do naruszenia ich zasad. Nie potrafię powiedzieć, jakie to szaleństwo i jaki to ma wpływ na Twój biznes.

To powiedziawszy, nic, o czym wiem z przepisów, nie sugeruje, że nie możesz kupować i odsprzedawać klocków Lego. Jak zauważyłeś, wiele firm właśnie to robi. To powiedziawszy, jest kilka miejsc, w których można kupić hurtowe elementy, zwłaszcza w dowolnej ilości potrzebnej do odsprzedaży produktów, więc możesz znaleźć się w sytuacji, gdy będziesz musiał zajmować się bezpośrednio klockami Lego. W takim przypadku prawdopodobnie musisz po prostu robić to, co chcą w odniesieniu do ustalonych przez nich reguł.

Jeśli chodzi o prawa autorskie lub patenty, inne prawa własności intelektualnej, z którymi możesz teoretycznie naruszyć, prawdopodobnie jesteś bezpieczny w odniesieniu do Lego. Ponieważ nie tworzysz nowych elementów (tj. Prawdopodobnie naruszasz opatentowany projekt elementu) i nie kopiujesz ich scenografii, grafiki pudełkowej, instrukcji itp., nie powinieneś mieć się czym martwić. Możesz napotkać problemy z prawami autorskimi ze strony właściciela praw autorskich do oryginalnego obrazu użytego jako podstawa mozaiki, ale to inna historia.

Dzięki, jest to mniej więcej zgodne z tym, o czym również myśleliśmy; pewna paranoja z ich strony, jak również nieco przedwczesna odpowiedź „nie rób tego”, podczas gdy to, co próbujemy zrobić, to prawdopodobnie w ogóle nie narusza ich FUP, jeśli będziemy przestrzegać wytycznych określonych w ich polityce. Jeśli chodzi o prawa autorskie do obrazów: również o tym pomyśleliśmy, więc musimy przyjrzeć się, jak np. Usługi drukowania online (na płótnie) sobie z tym radzą.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...