Pytanie:
Czy firmy produkujące elementy LEGO na zamówienie są do tego prawnie upoważnione?
Purag
2011-10-27 12:01:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Widzieliśmy (lub widziałem, biorąc pod uwagę fakt, że jestem członkiem kilku popularnych stron fanowskich BIONICLE) oburzenie ze strony firm produkujących na zamówienie - to znaczy firm, które tworzą własne klocki LEGO.

Moje pytanie brzmi po prostu, czy tego rodzaju rzeczy są legalne, ponieważ wiem, że LEGO ma bardzo ograniczone kwestie prawne.

[Ten temat o LEGO-Alternatives] (http://bricks.stackexchange.com/questions/256/alternatives-products-compatible-with-lego/257#257) również może być dla Ciebie interesujący. Jest ich dużo, więc wydaje się, że jest to legalne (ale nie jestem prawnikiem).
Technicznie: to jest poza tematem (brak pytań prawnych dotyczących wymiany stosów)
@Erik: Zgodnie z moją najlepszą wiedzą nie jest to polityka dotycząca całego SE. Chociaż zwykle nie przepadam za pytaniami prawnymi dotyczącymi SE, istnieją bardzo jasne i konkretne orzeczenia sądowe w wielu jurysdykcjach dotyczące dokładnie tej kwestii. (Myślę, że można było lepiej zapytać - być może „Jaki jest stan patentów na klocki Lego?”. Mogę później spróbować zrobić lepszą edycję).
Pięć odpowiedzi:
#1
+11
oezi
2011-10-27 12:22:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

z niemieckiego wpisu na Wikipedii (przetłumaczonego z moją słabą znajomością angielskiego):

  • Niemiecki Sąd Federalny otworzył w grudniu rynek klocków podobnych do LEGO 2nd 2004
  • Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował we wrześniu 2010 r., Że klocki LEGO mogą być kopiowane, ponieważ nie są już chronione patentami

a więc przynajmniej w Europie wydaje się, że nie ma problemu z produkcją niestandardowych klocków i dokładnych kopii klocków LEGO.

Trochę czepiania się - „dokładne kopie” zawierałyby napis „LEGO” drobnym nadrukiem na kołkach. Nie możesz tego zrobić.
#2
+7
jfyelle
2011-10-27 19:24:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

LEGO to międzynarodowa korporacja. Patenty, prawa i przepisy różnią się w różnych krajach. Ponadto w wielu przypadkach, nawet jeśli istnieje operacja uznana za nielegalną, wykonanie może być trudne do wykonania.

W rezultacie istnieje wiele kompatybilnych marek i klonów (fałszywych LEGO). Istnieją również skrajne przypadki artystów sprzedających wykonane na zamówienie części minifigów itp.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem

  • 17 listopada 2005 roku Sąd Najwyższy Kanady utrzymał w mocy prawo firmy Mega Bloks do dalszej sprzedaży produktu w Kanadzie. Pozwala to skutecznie sprzedawać klocki kompatybilne z klockami Lego w Kanadzie.
  • W dniu 14 września 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Lego utraciło ochronę konstrukcji klocków.

Więcej na ten temat w Wikipedii artykuł Megabrand

#3
+6
Joubarc
2011-10-27 12:29:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak mówisz, LEGO jest bardzo napięty jeśli chodzi o kwestie prawne, więc gdyby niestandardowe formowanie było całkowicie nielegalne, prawdopodobnie nie zobaczylibyśmy takich firm lub może tylko w niedostępnych krajach.

LEGO może mieć problemy z kwestiami prawnymi, ale z drugiej strony wiedzą, jak być życzliwym, gdy przynosi im to korzyści. (Weźmy na przykład pod uwagę otwartość wokół różnych systemów Mindstorms.)

Kluczem jest to, że LEGO bardzo chroni swoją markę i wizerunek, ale dopóki tego nie naruszasz, najprawdopodobniej będzie OK. W przypadku formowania na zamówienie oznacza to, że nie możesz wykonać żadnej części, którą LEGO stworzyła lub zrobiła sama, i oczywiście nie możesz w ogóle udawać, że jest LEGO.

A potem musisz mieć nadzieję że LEGO nie chce cię kopiować, ale nawet tam mogą bawić się dobrze, jeśli uznają, że to dla nich najlepsze. Weźmy na przykład rozwój pociągu Emerald Night. Kiedy LEGO zaczęło o tym myśleć, nie wyprodukowało dużych kół; ale jeden z fanów, którzy uczestniczyli w warsztatach, przywiózł ze sobą koła pociągu Big Ben Bricks i pokazując LEGO wspaniałe modele, które mogą z nimi zbudować, udało im się zmusić LEGO do zmiany pozycji i wyprodukowania kilku większe koła.

Nie wiadomo, czy LEGO rozmawiało z Big Benem Bricksem, lub o czym można było dyskutować podczas tych rozmów; ale możesz zauważyć, że Big Ben Bricks nadal istnieje, chociaż LEGO o nich wie. Co więcej, LEGO nie produkuje wszystkich rozmiarów, które robi BBB, a nawet wtedy tylko w ograniczonych zestawach i ilościach (zawsze razem 4 regularnych i 2 blindy), więc prawdopodobnie LEGO stara się nie utrudniać zbytnio BBB.

W pewnym sensie myślę, że LEGO jest bardzo świadome, że te firmy wypełniają lukę, której same nie mogą lub nie chcą. W związku z tym, o ile te firmy grają dobrze, LEGO wie, że lepiej ich nie ścigać.

Jak słusznie wskazują inne odpowiedzi, może i tak niewiele LEGO może z tym zrobić.
#4
+3
Zhaph - Ben Duguid
2011-10-27 12:49:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

(nie jestem prawnikiem)

Kluczowe jest teraz to, że podstawowe projekty cegieł (kołki na górze i rury pod spodem) nie są już objęte patenty , czyli mega-bloki et. wszystkim udało się przetrwać i stworzyć komponenty „kompatybilne z LEGO” - bez tego LEGO całkowicie by je usunęło.

Pozostałyby wówczas prawa autorskie i znaki towarowe logo LEGO, sformułowania itp. „Podstawowy klocek” w niektórych krajach. ( Lego Fair Play). Nie jestem pewien, jak daleko posuwają się w egzekwowaniu tego, a musiałbyś porozmawiać z takimi osobami jak Big Ben Bricks i sprawdzić, czy mają jakieś wyraźne umowy.

#5
+1
JW8
2011-11-04 08:55:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z Wikipedii artykuł Grupy Lego:

Grupa LEGO podjęła próbę oznaczenia znakiem towarowym „LEGO Indicia”, wysadzanego ćwiekami klocka LEGO, mając nadzieję, że wstrzymać produkcję Mega Bloksów. W dniu 24 maja 2002 r. Sąd Federalny Kanady oddalił sprawę, twierdząc, że wzór jest funkcjonalny, a zatem nie kwalifikuje się do ochrony znaku towarowego [4]. Odwołanie Grupy LEGO zostało oddalone przez Federalny Sąd Apelacyjny w dniu 14 lipca 2003 r. [5]. W październiku 2005 roku Sąd Najwyższy orzekł jednogłośnie, że „Prawo znaków towarowych nie powinno być wykorzystywane do utrwalania praw monopolistycznych przysługujących na podstawie wygasłych patentów”. i utrzymywał, że Mega Bloks może kontynuować produkcję swoich cegieł.

Jak wspomniały inne plakaty, inne firmy ograniczyły lub zrzekły się praw Lego do wyparcia konkurentów. Z moich osobistych obserwacji wynika, że ​​Lego zwiększyło swoje wysiłki w zakresie licencjonowania popularnych filmów (Gwiezdne wojny, Indiana Jones, Harry Potter itp.), Aby poprawić swoją konkurencyjność w stosunku do klonów Lego.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...