Pytanie:
Dlaczego stare klocki LEGO są bardziej kruche niż nowe?
jfyelle
2011-10-26 08:06:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moje stare zestawy LEGO (około 1980 roku) są trudne do zbudowania. Niektóre kawałki są podatne na pękanie. Czy plastikowa receptura zmieniła się z czasem, czy też cegły po prostu się degradują?

Zapomniałeś zapytać, nie przykleiłeś ich, prawda?
Nie mam odpowiedzi, ale klimat Llegos dzisiaj (2014) nie jest taki sam, jak wtedy, gdy byłem dzieckiem (lata 70.). Cegły dzisiaj „ślizgają się” (tarcie dynamiczne), podczas gdy moje stare cegły „dzwonią” (tarcie statyczne sklejają się i ślizgają) i klikają, gdy je dociskasz. Mam wrażenie, że nowsze cegły mają więcej elastycznego plastiku, ale być może po prostu powierzchnia jest gładsza dzięki lepszym tolerancjom obróbki.
Jeden odpowiedź:
#1
+17
Joubarc
2011-10-26 09:00:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Firma LEGO przeszła na ABS w 1963 roku, klocki wyprodukowane wcześniej mają znacznie inną jakość.

Jeśli jednak Twoje zestawy pochodzą z około 1980 roku, powinny używać ABS już i nie powinno być powodu, dla którego plastik jest inny.

Innymi możliwymi wytłumaczeniami byłyby złe warunki przechowywania (zbyt ciepło, może bezpośrednie światło słoneczne) lub tłuszcz, który mógł zostać zbudowany tylko raz . Rzeczywiście, klocki ABS osiągają optymalną moc sprzęgła po montażu / demontażu około 8 do 10 razy, więc jeśli tylko raz zbudowałeś zestaw i pozwolisz mu być (na przykład na pokaz), to cegły w rzeczywistości są nadal zbyt nowe i zbyt mocno się trzymają.

Czy masz na myśli to, że muszę rozbierać wszystkie modele LEGO z Gwiezdnych Wojen i przebudowywać je kilka razy? Nieee!
Dzięki za odpowiedź! Moje klocki lego zostały dokładnie wykorzystane. Wydaje się, że stracili jakąkolwiek elastyczność, którą mieli. tj. łamię się na nich paznokciami. Nowsze zestawy lego są miękkie i delikatne oraz przyjemnie się rozpinają ...
ABS to niekoniecznie ta sama formuła. Na rynku pojawiło się wiele dodatków, w szczególności zwalczających promieniowanie UV i pękanie.
Właściwie to właśnie sprawdzałem moje klocki CA i nadal są bardziej miękkie niż moje stare części ABS.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...