Pytanie:
Przełożenie 2: 1 w Lego Technic bez kołków
Peregrine
2019-09-03 02:19:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy istnieje uznana technika tworzenia przełożenia 2: 1 w Lego Technic bez kołków?

Żadna z dwóch sugerowanych metod tutaj (choć z kolcami) nie działa.

enter image description here

24T / 12T z przesunięciem osi 2L x 1L obraca się, ale jest zbyt sztywny, aby był funkcjonalny.

16T / 8T z przesunięciem osi 1L x 1L jest całkowicie zablokowane.

Wyjaśnienie tych obserwacji - większość biegów lego wymaga skoku kołków `(n + m) / 16`. Twój pierwszy przypadek wymaga „36/16 = 2,250”, ale dajesz mu „sqrt (5) = 2,236”. Twoja druga potrzebuje „24/16 = 1,5”, ale dajesz mu „1,414”.
Pomimo naszych dobrych chęci co do różnych rozwiązań, jedyną odpowiedzią, jakiej potrzebujesz, jest to, że pierwsza wersja po lewej (12T / 24T) jest poprawna. Jeśli odczuwasz jakąkolwiek sztywność, to od wsporników „L” ściskających koła zębate. Jest to przypadek aplikacji „w świecie rzeczywistym”. Każdy, kto mówi ci inaczej, oczywiście nie próbował tego i nie wie, o czym mówią.
Rozwiązanie ze wzoru przedstawionego przez Erica powyżej jest doskonałym przykładem tolerancji geometrycznych w projektowaniu mechanicznym. Wiedza z pierwszej ręki, że zazębienie kół zębatych 12T / 24T doskonale pokazuje, że różnica 0,014 jest nieistotna w tym zastosowaniu. Yay tolerances! :)
Trzy odpowiedzi:
#1
+6
Uli
2019-09-03 04:28:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto rozwiązanie, które znalazłem w LEGO Power Functions Idea Book Vol. Yoshihito Isogawy. 1 - Maszyny i mechanizmy :

enter image description here


EDYCJA na podstawie komentarza Erica:

enter image description here


A oto czarny element z poprawki JohnnyB:

enter image description here

Połącz to z parą kół zębatych 12:12, a możesz sprowadzić swoje osie z powrotem do całych granic kołków
@Eric Dzięki. Dodałem zdjęcie ilustrujące Twój komentarz ...
+1 za pomysłowość i inspirację :)
#2
+5
JohnnyB
2019-09-05 12:18:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czułem, że moja pierwotna odpowiedź stała się nieczytelna. Najprostsza odpowiedź jest taka, że ​​już ją miałeś. Eksperymentowałem z różnymi wersjami Twojej konstrukcji 12T / 24T i doświadczyłem różnych stopni wspomnianej sztywności. Stało się oczywiste, że położenie kół zębatych miało wpływ na to, jak bardzo boczne elementy ściskały koła zębate, mimo że rzeczywiste zazębienie pozostawało w granicach tolerancji. Stabilizacja wsporników, a tym samym odległość między nimi, wyeliminowała wszelką sztywność.

enter image description here

Dla odniesienia dorzuciłem też kilka innych konfiguracji przełożeń 1: 2:

enter image description here

Zainspirowany projektem Yoshihito Isogawy opublikowanym przez Uli, nie mogłem się powstrzymać przed poprawieniem go w celu uczynienia go silniejszym i łatwiejszym do zbudowania.

enter image description here

Zainspirowany odpowiedzią, której udzielił Eilon na temat łańcucha Technic, najwyraźniej udowodniłem, że się mylę i wymyśliłem to.

enter image description here

#3
  0
Eilon
2019-09-03 20:51:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozważ użycie łańcucha z dwoma dowolnymi zębatkami o przełożeniu 2: 1. Łańcuch pomaga również zachować kierunek obrotów, jeśli jest to ważne w Twoim przypadku. W razie potrzeby łańcuch mógłby nawet napędzać inne koła zębate (na przykład pasek serpentynowy w samochodzie).

Oto schemat:

T8 and T16 gear connected with chain

(Nie byłem pewien, jak wyświetlić łańcuch ani osie, ale myślę, że to jasne.)

Łańcuch Lego, choć dobry w niektórych zastosowaniach, jest często temperamentny z wysokim momentem obrotowym i dużą prędkością. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jest szczególnie źle, gdy jest używany na sprzęcie 8T.
Witamy w Bricks.SE! Łańcuch mógłby być możliwym rozwiązaniem, chociaż ma swoje ograniczenia, o czym wspomniał @JohnnyB. Dziękujemy za Twój wkład!
Uzgodniono, że ma ograniczenia, ale nie określono żadnego wymaganego momentu obrotowego. Mam nadzieję, że to komuś pomoże.
Powinienem był wspomnieć, że ponieważ łańcuch nie działa na zębatkach skośnych, kombinacja 8T / 16T dla 2: 1 byłaby jedyną opcją. Ponieważ łańcuch Lego nie może być prawidłowo osadzony na przerzutce 8T, nie wymaga prawie żadnego oporu na poślizg. Zbudowałem to fizycznie, aby upewnić się, że dobrze zapamiętałem przed komentarzem. Nie mówię, że się mylisz, to w pewnym sensie "działa", po prostu ślizga się tak łatwo, że naprawdę ogranicza jego użyteczność. Przepraszam, jeśli wyszedłem zuchwały, to nie był mój zamiar.
Bez obaw, ponownie przeczytałem swój komentarz i powiedziałbym to samo o swoim własnym tekście :) Zdaję sobie teraz sprawę, że moja sugestia może być odpowiednia „tylko do użytku w nagłych wypadkach”!
Może zainteresuje Cię ostatnia część mojej nowej odpowiedzi;)
Twój najnowszy kawałek jest ... szalony! Myślę, że warto nawet umieścić to w swojej własnej odpowiedzi.
Jeśli chcesz, możesz dodać to do swojej odpowiedzi jako przykład, bez obaw z mojej strony :)


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...